• SPRAWDZIANY SZÓSTOKLASISTY

        •  

          SPRAWDZIANY SZÓSTOKLASISTY

           

           

          W roku szkolnym 2001/2002 reforma oświaty wprowadziła do szkół zupełną nowość. Uczniowie klas VI w całym kraju  przystepują  do Sprawdzianu  szóstoklasisty.

          Na sprawdzianie badany i oceniany jest poziom osiągnięć uczniów w zakresie pięciu obszarów umiejętności:

          - czytania,

          - pisania,

          - rozumowania,

          - korzystania z informacji,

          - wykorzystywania wiedzy w praktyce.

          Umiejętności te określono w standardach wymagań egzaminacyjnych będących podstawą przeprowadzania sprawdzianu w klasie szóstej szkoły podstawowej. Mają charakter ponadprzedmiotowy, co oznacza, że np. czytanie obejmuje nie tylko umiejętności odczytywania tekstów literackich, ale także wykresów, map itp., a zadania są tak skonstruowane, że sprawdzają umiejętności kształcone w obrębie różnych przedmiotów. Umiejętności te są:

          - podstawowe dla tego poziomu kształcenia,

          - ponadprzedmiotowe,

          - niezbędne na wyższym etapie kształcenia (w gimnazjum) i przydatne w życiu codziennym.

          Sprawdzian jest egzaminem przeprowadzanym w szóstej klasie szkoły podstawowej. Jest on powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie. 

          Sprawdzianu nie można nie zdać. Wynik ma znaczenie tylko informacyjne. Każdego roku sprawdzian przeprowadzany jest w kwietniu. We wszystkich szkołach w całej Polsce odbywa się on w tym samym dniu i o tej samej godzinie. Na sprawdzianie każdy uczeń otrzymuje taki sam zestaw zadań wraz z kartą odpowiedzi (zwany zestawem egzaminacyjnym). Sprawdzian rozpoczyna się punktualnie o godzinie wyznaczonej przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Sprawdzian trwa 60 minut i jest to czas, który przeznaczony jest na rozwiązywanie zadań. Prace uczniów są sprawdzane i punktowane przez specjalnie przygotowanych i przeszkolonych egzaminatorów. Egzaminatorów powołuje dyrektor OKE. Egzaminatorzy nie mogą sprawdzać prac uczniów ze szkoły, w której są zatrudnieni.

          Wynik sprawdzianu to suma punktów uzyskanych za wykonanie zadań otwartych i zamkniętych. Wyniki sprawdzianu ustala okręgowa komisja egzaminacyjna. Ustalony wynik jest ostateczny.Maksymalnie na sprawdzianie można uzyskać 40 punktów. Wyniku sprawdzianu nie odnotowuje się na świadectwie szkolnym. Każdy uczeń otrzymuje wystawione przez OKE zaświadczenie o szczegółowych wynikach sprawdzianu. (źródło informacji www.oke.lomza.pl)

          Każda szkoła oprócz indywidualnych wyników uczniów otrzymuje też dokładne wyniki zbiorcze. Dzięki nim możemy porównać, jak wypadliśmy na sprawdzianie w stosunku do innych szóstoklasistów. Na nasze wyniki składa się ciężka praca uczniów i nauczycieli przez całe 7 lat pobytu dzieci w szkole - od przedszkola do klasy VI.

           

          TABELA ŚREDNICH WYNIKÓW

           

          Rok szkolny Wynik szkoły Wynik województwa Wynik krajowy Najlepszy wynik klasy
          2001/2002 29pkt. 28,53pkt. 29,49pkt Tomasz Gwiazda - 37pkt
          2002/2003        
          2003/2004 26pkt. 24,97pkt   Rafał Budzyński -
          2004/2005        
          2005/2006        
          2006/2007        
          2007/2008        
          2008/2009        
          2009/2010        
          2010/2011        
          2011/2012        

           

          Przepraszamy, tabelę uzupełniamy!