• Święto Niepodległości - 2008r.

• 11 listopada - Święto Niepodległości

W tym roku przypada 90. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka okolicznościowa wykonana przez klasę VI, a także prace plastyczne dzieci młodszych. Tematyka Narodowego Święta Niepodległości pojawiła się również na lekcjach historii, języka polskiego, plastyki i muzyki. Z tej także okazji uczniowie klasy VI pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali program artystyczny, który przedstawili podczas uroczystego apelu w piątek, 7. listopada.

W udekorowanej sali zgromadziła się cała społeczność szkolna: dzieci z klas młodszych i starszych, przedszkolaki, nauczyciele i pan dyrektor. Uroczystość miała podniosły charakter – rozpoczęła się od wejścia pocztu flagowego i odśpiewania hymnu przez wszystkich zebranych.

Na środku sali pojawiła się dziewczynka uosabiająca Ojczyznę, w stroju biało-czerwonym, z czarną wstęgą na znak żałoby. Popłynęły słowa patriotycznych wierszy i pieśni, przeplatane wypowiedziami narratorów: Oli Samsel i Krzyśka Cymerysa. Mówiono o tym, z jakim trudem nasza Ojczyzna próbowała się wyzwolić spod jarzma zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Niewola trwała 123 lata. Zaborcy bezskutecznie usiłowali narzucić Polakom swój język, religię, kulturę i obyczaje. „Mimo że Polskę wymazano z mapy świata, nie zdołano jej wymazać z serc Polaków” – głosiły słowa jednej z zapowiedzi. W wielkiej ciszy i skupieniu wysłuchano niezwykle przejmujących wierszy polskich poetów:

Wojna się sroży, lud polski znękany,

Biedny i głodny – kiedy koniec pyta?

Kiedy opadną gniotące kajdany?

Kiedy nam przyszłość jaśniejsza zaświta!

Trzy dziewczynki (Klaudia, Amanda i Ola) zaśpiewały wzruszającą pieśń Białe róże, a po niej usłyszeliśmy smutny dialog dziewczyny z legionistą udającym się na bój. Przygnębiający nastrój zmienia się diametralnie, gdy pojawia się nazwisko Józefa Piłsudskiego i rok 1918, kiedy to Polska odzyskuje niepodległość. Po odśpiewaniu pieśni Piechota dziewczynka uosabiająca Polskę ożywia się, znika czarna wstęga i padają słowa:

Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą…

W dalszej części montażu słowno-muzycznego usłyszeliśmy słowa radości i uniesienia, z których przebijały takie wartości wyznawane przez naszych przodków jak: Bóg, honor, ojczyzna i wolność. Uczniowie zaśpiewali patriotyczną pieśń Pierwsza Brygada, po czym chłopiec z klasy I – Przemek wręczył kwiaty dziewczynce – Polsce i wraz z nią wygłosił znany wiersz Władysława Bełzy Kto ty jesteś? Uroczystość zakończyła się pięknym wierszem sławiącym Święto Niepodległości w wykonaniu dzieci z klasy II – Oli i Filipa. Wszyscy zebrani odśpiewali fragment Roty, po czym wyprowadzono flagę państwową.

Pan dyrektor w krótkim wystąpieniu podziękował uczniom klasy VI za przygotowanie uroczystości i zachęcał wszystkich uczniów do aktywnego włączenia się w obchody tego ważnego dla Polaków święta, na przykład poprzez wywieszenie flagi państwowej w domach. Dzieci owacyjnie przyjęły nie tylko program artystyczny, ale także zapowiedź nadchodzących kilku wolnych dni.

Irena Choroszewska