• Konkurs "Zdrowa żywność"

        • SPRAWOZDANIE

          "ZDROWA ŻYWNOŚĆ W PRZEDSZKOLU I SZKOLE"
          - konkurs wojewódzki w ramach programu "Szkoły dla Ekorozwoju"

           

           

          ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W RUDCE
          - GRUPA 6-LATKI (14 osób)

          12-100 Szczytno, Rudka 10

          telefon:89-6243057

          www.sprudka.edupage.org

          fotogaleria konkursu

           

          Koordynator konkursu: Małgorzata Dąbkowska

           

          Na początku naszego sprawozdania chcielibyśmy się przedstawić. Jesteśmy wesołą, ciekawą i bardzo aktywną gromadką z  Oddziału Przedszkolnego  w Szkole Podstawowej w Rudce. Bierzemy udział w różnych konkursach ogólnopolskich, wojewódzkich, powiatowych, gminnych i szkolnych. Mimo, że nasza szkoła znajduje się na wiosce, a nasze przedszkole liczy tylko 14 sześciolatków, dużo się u nas dzieje. Dzieci, które wcześniej uczęszczały do OP w Rudce razem  z wychowawczynią brały już udział w: "FESTIWALU NAUKI- badamy i odkrywamy przyrodę nieożywioną"- zdobyliśmy wyróżnienie oraz w akcji "Wiosenne działania Warmii i Mazur". Nasza gromadka przedszkolna razem z wychowawczynią panią Małgosią Dąbkowską zawsze świetnie się bawi i szuka pomysłów, żeby rozwijać wyobraźnię, dociekać, eksperymentować, doświadczać. Mamy jeszcze mnóstwo pomysłów, których nie zdążyliśmy zrealizować ze względu na krótki czas trwania konkursu oraz okres przedświąteczny, w którym wszyscy mają mnóstwo pracy zawodowej i prywatnej. Jednak z pewnością będziemy dalej rozwijać wiedzę na temat zdrowego stylu życia i kulinarne talenty.

          Wiek przedszkolny to czas intensywnego rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka. To, co jemy, wpływa bezpośrednio na samopoczucie i ważne czynności naszego organizmu. Nawyki żywieniowe zdobyte w dzieciństwie często kształtują późniejsze wybory. Dieta dziecka powinna być zrównoważona odżywczo odpowiednio do danego wieku, różnorodna i oparta o produkty jak najmniej przetworzone - naturalne i wysokiej jakości.

           

          Z naturalnych produktów można przygotować proste i zdrowe potrawy.

          POPRAWA JAKOŚCI ŻYWIENIA PRZEDSZKOLNEGO JEST DLA MNIE WAŻNĄ INWESTYCJĄ W ZDROWIE I ROZWÓJ MOICH MAŁYCH WYCHOWANKÓW.

          To, jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie dzieci i młodego człowieka, specjaliści ujęli w kilka dość prostych zasad, których graficznym wyobrażeniem jest tzw. PIRAMIDA ŻYWIENIOWA (ZDROWIA). Wystarczy stosować się do nich, by posiłki naszych pociech stały się w pełni wartościowe i sprzyjające prawidłowemu rozwojowi młodego człowieka.

          Właśnie taką piramidę zdrowia wykonaliśmy na kółku "WIEWIÓRKA", która miała na celu kształtować postawy prozdrowotne, zapoznać z wartościowymi produktami odżywczymi oraz pogłębiać wiadomości na temat zdrowego odżywiania.

          W naszym przedszkolu systematycznie prowadzone są zajęcia edukacyjne związane ze zdrową żywnością. Jak wspomnieliśmy, należymy do klubu "WIEWIÓRKA", promujemy zdrowe odżywianie, dbanie o higienę jamy ustnej oraz całego ciała. 

          Pokarm zawiera substancje odżywcze, które dostarczają organizmowi energii i pobudzają jego wzrost. Żeby zachować zdrowie, trzeba spożywać urozmaicone posiłki.

          Dlatego w naszym przedszkolu kładziemy szczególny nacisk na zdrową żywność, promujemy ekologiczne produkty, odchodzimy od słodkości.

          "FAJNIE JEST SCHRUPAĆ W PRZEDSZKOLU MARCHEWKĘ, ALBO JABŁUSZKO. WOLIMY TO OD CZIPSÓW"

          W celu zorganizowania  DNIA ZDROWEJ ŻYWNOSCI  przeprowadziliśmy pogadanki z panią pielęgniarką Panią Ewą Tańską (brak zdjęć - aparat się popsuł), która miała na celu kształtowanie nawyków spożywania owoców, warzyw oraz ograniczenie spożywania słodyczy oraz pogłębianie wiadomości na temat zdrowego odżywiania.

          Dzieci uwielbiają prace gospodarcze. Nie mamy sprzyjających warunków do wykonywana prac związanych z działalnością kulinarną, jednak cały czas eksperymentujemy, doświadczamy i 'kucharzymy".

          Wykonujemy sałatki, surówki ze świeżych warzyw, szaszłyczki owocowe, soki. Dzieci przy okazji poznają budowę i zasadę funkcjonowania sprzętów gospodarczych, oczywiście pod nadzorem nauczyciela.

          W myśl powiedzenia "DZIECI NIE JEDZĄ ŚMIECI"- przeprowadziliśmy w przedszkolu KOLOROWY TYDZIŃ WITAMINOWY - tydzień zabaw i zajęć edukacyjnych promujących zdrowe nawyki żywieniowe. Dzieci w każdy dzień tygodnia przychodziły ubrane na inny kolor:

          - kolor pomarańczowy - Dzień Marchewkowy

          - kolor żółty - Dzień Cytrynkowy

          - kolor czerwony - Dzień Jabłuszkowy

          - kolor zielony - Dzień Ogórkowy

          - kolory warzyw i owoców (mieszane) - Dzień Warzyw  i Owoców

          Dzieci świetnie się bawiły przez cały tydzień. Uczestniczyły w ciekawych zajęciach dydaktycznych, które zapoznawały maluchy z wartościami odżywczymi warzyw, owoców. Rozwiązywaliśmy zagadki, wykorzystując zabawy ze zmysłami. Dzieci bardzo lubią takie zadania. Organizowaliśmy warzywno-owocowe konkursy, zabawy dydaktyczne, quizy. Wykonywaliśmy prace plastyczne, które były ciekawą pomocą dydaktyczną do wspólnych zabaw. Dzieci wzięły udział w pogadance z panią pielęgniarką - układały jadłospis na jeden dzień żywieniowy w postaci plakatu, wykorzystując ilustracje (reklamy z supermarketów). Wykonywaliśmy kolorowe surówki, sałatki i szaszłyki owocowe, soki, wykorzystując warzywa i owoce przynoszone codziennie przez dzieci. Bardzo zaangażowali się w Tydzień Zdrowia rodzice. Pomagali przy wykonywaniu prac kulinarnych, przynosili potrzebne produkty. W naszym przedszkolu praktycznie taki Tydzień Witaminowy trwa cały czas. Dzieci nie przynoszą do przedszkola słodyczy (mają jeden dzień w tygodniu, kiedy mogą zjeść małą słodkość). Na śniadanie(w przedszkolu mamy tylko jeden posiłek) zawsze przynoszą owoc , jogurt lub inny zdrowy produkt. Cały czas promujemy zasady racjonalnego odżywiania się i stosowania ich w życiu codziennym, wyrabiamy świadomość wpływu owoców i warzyw na utrzymanie dobrego zdrowia.

          W celu kształtowania postaw prozdrowotnych organizujemy zajęcia otwarte z rodzicami, które mają na celu integrację grupy przedszkolnej, integrację rodziców i dzieci. Rodzice bardzo aktywnie uczestniczą w takich zajęciach. Są zadowoleni, biorą  udział w pracach gospodarczych. Dzieci  przygotowały inscenizację wiersza  J. Brzechwy  "Na straganie". Wykorzystując przygotowane sylwety warzyw świetnie przedstawiły treść utworu. Zaprosiliśmy rodziców do wspólnej zabawy plastycznej "WARZYWNY STWOREK". Na innych zajęciach otwartych rodzice mogli odkrywać talenty swoich pociech, wykonują wspólnie prace na konkurs "WIEM, CO JEM – ODŻYWIAM SIĘ RACJONALNIE". Wszystkie prace były ciekawe i wykonane różnymi technikami plastycznymi. Wytwory dzieci i rodziców wzięły udział w konkursie plastycznym, który organizowany był przez Niepubliczną Podstawową Szkołę Specjalną Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szczytnie.

          Jesteśmy bardzo dumni, ponieważ, spośród 240 prac biorących udział w konkursie, praca Natalki Skwiot zajęła III miejsce. Całą grupą przedszkolną towarzyszyliśmy naszej koleżance w odebraniu nagrody.

          Mimo, że konkurs się już zakończył w naszym przedszkolu będziemy dalej eksperymentować, doświadczać, tworzyć kulinarne przysmaki.

          Dziękujemy!

          Sześciolatki  z wychowawczynią p. Małgosią Dąbkowską z Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Rudce.